Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych
https://nowasol.pl/aktualnosci/informacje/ferie-zimowe-2025-bezplatne-atrakcje-dla-dzieci-i-mlodziezy-harmonogram/09-01-2025
https://nowasol.pl/aktualnosci/informacje/zaproszenie-na-bezplatne-warsztaty-hobby-horse-jump-drive-zacznij-ferie-razem-z-nami/09-01-2025
Zachęcamy również do złożenia życzeń naszym dziadkom i babciom z okazji Ich święta:
https://nowasol.pl/aktualnosci/informacje/z-calego-serca-zycze-ci-kochana-babciu-kochany-dziadku-nagraj-zyczenia-z-okazji-dnia-babci-dziadka-i-zabierz-najblizszych-na-koncert/13-01-2025
Dni otwarte w przedszkolu
Zaproszenie_na_Dzien_Otwarty_w_Przedszkolu.docx
Program profilaktyki stomatologicznej dla uczniów - Agenci Uśmiechu
Podpisując porozumienie z Gminą Nowa Sól w zakresie profilaktyki stomatologicznej wszyscy uczniowie zostali objęci bezpłatną profilaktyką stomatologiczną - rodzic ma prawo do rezygnacji wypełniając formularz sprzeciwu i dostarczając go do szkoły.
Opieka stomatologiczna obejmuje:
- świadczenia ogólnostomatologiczne do 18 r.ż.,
- świadczenia profilaktyczne do 19 r.ż. (zabiegi profilaktyczne wymienione poniżej).
CEL PROGRAMU:
- ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIA PRÓCHNICY U MŁODYCH PACJENTÓW
- EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY W ZAKRESIE ZDROWIA I HIGIENY JAMY USTNEJ
- WCZESNE WYKRYWANIE PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH DZIĘKI REGULARNYM PROFILAKTYCZNYM BADANIOM STOMATOLOGICZNYM
Uczeń biorący udział w profilaktyce będzie zaproszony na bezpłatną wizytę do gabinetu, gdzie będzie miał wykonany pełen wachlarz świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia m.in.:
badanie lekarskie kontrolne, które obejmuje instruktaż higieny jamy ustnej,
lakierowanie zębów (fluoryzacja),
zabezpieczenie profilaktyczne lakiem szczelinowym,
usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów (usunięcia osadów, kamienia nazębnego),
leczenie próchnicy początkowej (zastosowanie preparatu w postaci żelu),
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej ( np. afty, zaczerwienienia, otarcia),
badanie żywotności zębów ( np. po przebytym urazie/upadku w przeszłości).
Każdego pacjenta chcemy regularnie przyjmować co 3,6 miesięcy by zapobiegać powstawaniu próchnicy.
Uczeń po wizycie otrzyma formularz dedykowany rodzicom z informacją jakie świadczenia zostały wykonane oraz niezbędne informacje dotyczące np. zaleconej konsultacji specjalistycznej, stanu higieny jamy ustnej u dziecka oraz jakie zęby wymagają leczenia. Z tego względu, iż zabiegi profilaktyczne są bezinwazyjne, bezbolesne oraz bezkrwawe rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko będzie czuło dyskomfort/ból podczas takiej wizyty.
Informacja_dla_rodzicow_-_Opieka_stomatologiczna(1).pdf
Karta_badania_Agenci.pdf
Szanowni Państwo,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie MEN przy rozpowszechnianiu informacji na temat obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w Polsce dla uczniów z Ukrainy. Od 1 września dzieci i młodzież z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, powiązanym z pobieraniem świadczenia wychowawczego (tzw. 800+). Wielu nowych uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach i w ocenie MEN istotne jest, aby zarówno oni, jak i ich rodziny były świadome nowych przepisów oraz możliwości i szans edukacyjnych.
Załączam ulotkę informacyjną, która zawiera kluczowe informacje na temat wprowadzonego dla dzieci uchodźczych obowiązku edukacyjnego oraz dostępnych form wsparcia dla uczniów z Ukrainy. Uprzejmie proszę o udostępnienie ulotki/grafiki na stronach internetowych oraz w kanałach w social mediach, jeśli Państwo takowe prowadzą. W miarę możliwości prosimy również o wydrukowanie i zawieszenie w widocznym miejscu lub na zewnętrznej tablicy ogłoszeń.
Ulotkę przesyłamy w kilku wersjach (po polsku i po ukraińsku): 1) jpg [grafiki np. na stronę szkoły] oraz 2) pdf [jeden z plików do druku, drugi do załączenia w wybranym miejscu]
Wierzę, że wspólne działania przyczynią się do lepszej integracji uczniów z Ukrainy i zapewnienia im odpowiedniego wsparcia edukacyjnego.
Z poważaniem
Kacper Lawera
Dyrektor Departamentu Komunikacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Załączniki:
W kampanii profilaktyczno – edukacyjnej Rysia i Oli edukują omawiane będą m.in. tematy dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego:
- pomaganie i akceptacja, czyli ważne aspekty społeczne,
- zdrowe płuca, czyli efekt świadomych decyzji młodego człowieka (papierosy i e-papierosy),
- świadome korzystanie z urządzeń elektronicznych (kiedy używanie staje się problemem),
- zdrowe nawyki żywieniowe (czy napoje energetyczne są ok?).
W kampanii przygotowaliśmy filmy/ bajki edukacyjne poświęcone wymienionej tematyce, których bohaterami są Rysia i Oli oraz materiały edukacyjne dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Oczywiście w realizacji zajęć z dziećmi będą zaangażowani nauczyciele / wychowawcy klas czy grup .
Szkolenie będzie obejmowało omówienie celów i zadań kampanii, omówienie zajęć i konspektów dla nauczycieli oraz praktyczne wskazówki do przeprowadzenia działań w ramach kampanii.
Włączamy się w pomaganie
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2725045854400498&id=2034629333442157
lub
http://nowasol.pl/sprawy-spoleczne/porady-prawne
W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju, Urząd Miejski w Nowej Soli postanowił uruchomić w naszym mieście Linię Wsparcia dla osób przebywających w izolacji a także osób potrzebujących wsparcia psychologicznego.
Pod nr telefonu 68/ 459 03 90
Pomocy udzielają konsultanci – specjaliści w zakresie:
- pomocy osobom w kryzysie emocjonalnym,
- pomocy rodzinnej i socjalnej,
- pomocy psychologicznej,
- wsparcia emocjonalnego.
Na linię wsparcia można dzwonić:
Poniedziałek w godzinach 16.00 – 19.00
Wtorek w godzinach 15.00 -19.00
Środa w godzinach 16.00 – 19.00
Czwartek w godzinach 16.00 – 18.00
Piątek w godzinach 16.00 – 19.00
Po pomoc i wsparcie psychologiczne może zgłosić się każdy: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Pamiętajmy, że zdrowie najważniejsze, również to psychiczne.
Wszelkie informacje znajdują się w zakładce'Dokumenty szkolne'.
Przerwy i lekcje będą realizowane według następującego harmonogramu:
1. 800 - 845
2. 855 - 940
3. 950 - 1035
4. 1045 - 1130
5. 1150 - 1235
6. 1245 - 1330
7. 1340 - 1425
8. 1435 - 1520
"Skrzynka na sygnały"
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli informuje, iż w związku z pismem MEN dot. zwiększenia bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły, zostaje uruchomiona „Skrzynka na Sygnały”, jako wzmocnienie współpracy pomiędzy rodzicami a szkołą. Informacje przekazywane szkole w ten sposób będą miały na celu zapobieganie i podejmowanie działań zmierzających do zniwelowania ewentualnych niebezpieczeństw i zagrożeń.
(więcej informacji znajdziecie państwo w zakładce Dokumenty szkolne.
https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/
List MEN i GIS do rodziców
2018.11.08_list_MEN_i_GIS_do_rodzicow.pdf
Informacje o reformie oświaty http://www.reformaedukacji.men.gov.pl .
2 września odbyło się w naszej szkole miejskie rozpozecie roku szkolnego.
Podczas uroczystości o swoich doświadczeniach szkolnych, roli edukacji i wartości nauki mówili: Pani Prezydent, Beata Kulczycka; Pan Senator, Wadim Tyszkiewicz; Naczelnik Wydziału Edukacji, Paweł Juckiewicz oraz Dyrektor Szkoły, Pani Dorota Dziug.
Wszyscy podkreślili, że celem nadrzędnym edukacji powinno być przygotowanie młodego człowieka do pełnienia wielu życiowych ról.
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy 2b i 3c, którzy przenieśli nas do świata " Akademii Pana Kleksa". Ogromnych emocji dostarczył także występ młodych akrobatek.
W środowe, przedświąteczne przedpołudnie w szkolnej auli miało miejsce niecodzienne spotkanie szkolnej młodzieży z bardzo ciekawą osobą. Gościł u nas Pan Sylwester Filipiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. Młodzieży z klas VIIA, VIIB i VIIC oraz VIA opowiadał o prowadzonej przez Stowarzyszenie Mobilnej Izbie Regionalnej. Zachęcał wszystkich do obejrzenia wystawy, która znajduje się w szkolnej bibliotece (w sali nr 6, budynek A) oraz w sali lekcyjnej nr 2 (budynek B). Zapoznał młodzież z działalnością Stowarzyszenia, z pasją opowiadał nam o historii Otynia, namawiał do interesowania się cenną zawartością starych strychów, piwnic oraz przepastnych szaf i kufrów. Ci z nas, którzy wzięli udział w mini - quizie i odpowiedzieli na zadane pytania wylosowali książeczki o historii Otynia. Pozostali mogą je obejrzeć i wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
W dniu dzisiejszym klasa IVB wybrała się w odwiedziny do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem ich wyprawy była Filia dla dzieci. Panie bibliotekarki przygotowały tam dla nich twórcze, bardzo atrakcyjne zajęcia. Ich celem było zapoznanie czytelników z biblioteką i z jej zbiorami. W trakcie trwania zajęć uczniowie przygotowali ciekawe plakaty, które po zajęciach zabrali ze sobą do szkoły. Dokończą je w klasie, po czym będą stanowiły one ozdobę ich sali do nauki języka polskiego.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej udostępniło czytelnikom szkolnej biblioteki oraz wszystkim uczniom naszej szkoły Mobilną Izbę Regionalną. Ze względów lokalowych eksponaty zostały rozdzielone , część z nich jest wyeksponowana w szkolnej bibliotece (sala nr 6, budynek A), a pozostałe można podziwiać w sali lekcyjnej nr 2 (budynek B).
Największym zainteresowaniem cieszą się rowery wyprodukowane w otyńskiej fabryce rowerów, która tam istniała do 1939 roku. Produkowano tam też maszyny do szycia. Mobilna Izba Regionalna jest w posiadaniu oryginalnych eksponatów z tego okresu, można je podziwiać na wystawie. Ponadto warto zwrócić uwagę na ryciny, mapy i zdjęcia dawnego Otynia. Wszyscy czytelnicy, którzy często odwiedzają bibliotekę wystawę już widzieli, innych chętnych zaprasza zarówno Pani B. Olko (sala nr 2, budynek B) jak i szkolna biblioteka (sala nr 6, budynek A). Ci zwiedzający, którzy będą szczególnie zainteresowani historią naszego regionu oraz tematyką wystawy będą mieli możliwość wypożyczenia książek o tematyce regionalnej.
Biblioteka zaprasza!
W czerwcu byliśmy na wycieczce we Wrocławiu dofinansowanej z programu Poznaj Polskę. Zwiedziliśmy Hydropolis i zabytki Wrocławia. Wtedy było bardzo gorąco, a dzisiaj ...
Czytelnicy naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w tej akcji czytelniczej. Otrzymaliśmy dyplom i gratulacje. Miło jest wiedzieć, że w całej Polsce w akcji uczestniczyło 313 tysięcy czytelników, a w tym gronie też my, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli. Miło brać udział w takim przedsięwzięciu.
Dnia 06 grudnia 2023 roku grupa czytelników z naszej szkoły odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną. Nie zastaliśmy tam ani jednego Mikołaja, ale czekał tam na nas Pan Łukasz Supergan. Podróżnik, który pieszo pokonał Grenlandię, całe pasmo Karpat, oczywiście Tatry i Karkonosze, już planuje kolejną wyprawę. Opowiedział nam o swojej pasji, o swoich planach i marzeniach. Namawiał i zachęcał czytelników nie tylko do wędrówek, ale też do sięgania po ciekawą literaturę o tej tematyce.
Promocja czytelnictwa nie jedno ma imię, i nie dwa ... Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogą się uśmiechnąć na widok hasła promocyjnego zdobiącego naszą bibliotekę: DINOZAURY NIE CZYTAŁY I WYGINĘŁY. PRZYPADEK? NIE SĄDZĘ... CZYTAJ!
Zapraszamy do świętowania go razem z Edukacyjną Siecią Antysmogową! Tego dnia poruszamy w Naszej szkole temat dbania o jakość powietrza.
Na platformie eduESA możemy sprawdzić jakość powietrza w naszej okolicy.
Możemy też zagrać w gry antysmogowe dostępne pod tymi linkami.
Zachęcamy wszystkich do wybrania tego dnia innych środków lokomocji niż samochód.